Menu

Kontakt

GMINNY OŚRODEK POMOCY
SPOŁECZNEJ W NADARZYNIE

ul. Mszczonowska 24
05-830 Nadarzyn

tel. +48 22 729 81 73
tel. +48 22 739 97 07
fax +48 22 739 73 20

e-mail: gops@nadarzyn.pl
ePUAP: /gops_nadarzyn/skrytka

Aktualności - rok 2022

Wakacyjnie z „Ogniskiem Tęcza”

Wakacje czas odpoczynku, beztroskiej, ale bezpiecznej zabawy, niezapomnianych przygód, a przede wszystkim poznawania nowych miejsc i tworzenia chwil, które budują wspomnienia. Takie warsztaty letnie zostały zaplanowane w placówce wsparcia dziennego „Ognisko Tęcza” GOPS Nadarzyn. Za nami pierwszy turnus, który odbył się w dniach 1-15 lipca 2022 r. W tym czasie z naszej propozycji skorzystało 36 dzieci. Zajęcia odbywały się stacjonarnie w „Ognisku Tęcza” w Nadarzynie, w godz. 8.00-16.00 oraz podczas wycieczek. Na miejscu odbyły się:

  • akcja Bezpieczne Wakacje - prelekcja w wykonaniu mł. spec. Piotra Wiewióry i sierż. szt. Eweliny Kozłowskiej - Chłopaś dot. bezpiecznych wakacji;
  • przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy - gościliśmy: p. Bartłomieja Klotza Strażaka z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie;
  • kompleks basenów w Strzeniówce - wakacyjna miłość do obiektu przetrwała do kolejnego sezonu;
  • warsztaty plastyczne i rękodzielnicze - nauczyliśmy się: wykonywać odlewy gipsowe dłoni, poznaliśmy technikę decoupage, zrobiliśmy bransoletki sznurkowe. Niepodważalnym hitem wakacyjnym okazały się kolorowe warkoczyki. U niektórych wyszły nawet dredy;

4 lipca br. odwiedziliśmy Rodzinny Park Rozrywki Majaland w Góraszce. Dzieci i młodzież podążała za przygodami pszczółki Mai poprzez korzystanie z następujących atrakcji: karuzela łańcuchowa, zjeżdżalnia, karuzele z żabkami i motylami, rollercoaster, zbiorniki wodne, po których można popływać małymi łódkami, małpi gaj i basen z kuleczkami. Ponadto na zewnątrz można było skorzystać ze strefy wodnej. W tym miejscu nadwyżkę dziecięcej energii można skutecznie spożytkować.

Jednak największą radość, po okresie izolacji i dystansu, sprawiła nam możliwość wyjechania na 5-dniową wycieczkę. W dniach 7-11 lipca 2022 grupa 34 dzieci pod opieką 4 osobowej kadry i wolontariuszki, wyjechała do Poronina koło Zakopanego. W drodze zwiedziliśmy Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, gdzie uczestniczyliśmy w:

  • warsztatach: „Domeczki z deseczki, czyli jak budowano domy na dawnej wsi”. Młodzież podczas spaceru po Parku Etnograficznym poszerzyła wiedzę z zakresu dawnych drewnianych konstrukcji domów. Następnie budowała własne modele domów z uprzednio przygotowanych zestawów drewnianych elementów w różnych rodzajach konstrukcji: sumikowo-łątkowym, zrębowym, zrębowym zakończonym ostatkami lub zrębowym bez ostatków, utrwalając w ten sposób zdobytą wiedzę.
  • grze terenowej „Od patyczka do koniczka”. Dzieci uczestnicząc w grze kupieckiej poznali dawne wiejskie i małomiasteczkowe rzemiosła i zajęcia. Mogli także poćwiczyć umiejętność targowania się i negocjacji.

W Parku Etnograficznym w Tokarni można obejrzeć zabytki budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego Kielecczyzny w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego. Tu czas na chwile się zatrzymał.

Po dotarciu na nocleg uczestniczyliśmy w warsztatach z robienia oscypka. Teraz już żaden góral nas nie ocygani ;). Owcze oscypki tylko od kwietnia do października.

Kolejny dzień to wyprawa nad Morskie Oko czyli największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. Było z nami i słońce i deszcz. Droga do najłatwiejszych nie należała. Nie poddaliśmy się i z uśmiechami na twarzy dotarliśmy do celu. 30 000 kroków zrobione. Warto było - widoki zapierające dech w piersiach.

Niedziela pozornie mniej intensywna. Punktem docelowym wodospad w Dolinie Białego. Położenie doliny przepiękne, między szczytami Sarnia Skała i Krokiew. Maszerowanie wąwozem z widokiem na skałki, progi i niewielkie wodospady na Białym Potoku przysparza niesamowitych uczuć. Mimo, że przejście nie zajmuje zbyt wiele czasu, to można tam spędzić kilka godzin. Wieczorem przyszedł czas na chwilę relaksu w nowoczesnym parku wodnym z krytymi i zewnętrznymi basenami termalnymi w Termach Bania. Obowiązkowym punktem harmonogramu wycieczki był spacer najpopularniejszym deptakiem w Zakopanem - Krupówki i zakup pamiątek.

Dzieci z „Ogniska Tęcza” podsumowały I turę warsztatów letnich 2022 słowami: Był to czas: pysznej zupy, poznania siebie, inaczej spędzony niż w domu, przyjemny, zabawy, miły, wesoły, radości, aktywny, tworzenia wspomnień, spędzony wspólnie i wypoczynku. Kadra „Ogniska Tęcza” może powiedzieć tylko jedno: O to chodziło. Kolejne niezapomniane chwile będziemy razem budować od 1 sierpnia.

Kadra „Ogniska Tęcza”

„Wiedza sama w sobie nie ma żadnej wartości.
Cenną czyni ją jej stosowanie.
Innymi słowy świat nie odpłaca Ci za to, co wiesz.
Świat odpłata Ci za to, co robisz”.
Les Giblin

PODZIĘKOWANIE DLA:

Straży Gminnej w Nadarzynie
Komisariatu Policji w Nadarzynie
Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie

za czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży z placówki wsparcia
dziennego „Ognisko Tęcza” GOPS Nadarzyn.

Cieszymy się, że mamy prywatnych „Aniołów Bezpieczeństwa”.

Pana Romana Ćwiertniewicza
iTV Nadarzyn

za zarejestrowanie naszych wspomnień
oraz przeprowadzenie warsztatów filmowych.

Galeria zdjęć:

  • Wakacyjnie z „Ogniskiem Tęcza”
  • Wakacyjnie z „Ogniskiem Tęcza”

Wróć

Informacje kontaktowe

  • Urząd Gminy Nadarzyn
  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
  • Stop Przemocy
  • Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
  • Europejski Fundusz Społeczny
  • Mazowiecka Ekonomia Społeczna
  • SPG ZOZ w Nadarzynie
  • senior.gov.pl
  • Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania
  • Zakład Usług Społecznych
  • Narodowy Fundusz Zdrowia
[obiekt mapy] Lokalizacja na mapie: Urząd Miasta Nadarzyn