Menu

Kontakt

GMINNY OŚRODEK POMOCY
SPOŁECZNEJ W NADARZYNIE

ul. Mszczonowska 24
05-830 Nadarzyn

tel. +48 22 729 81 73
tel. +48 22 739 97 07
fax +48 22 739 73 20

e-mail: gops@nadarzyn.pl
ePUAP: /gops_nadarzyn/skrytka

Aktualności - rok 2021

Czy św. Mikołaj istnieje? Tę kwestię pozostawiamy do rozstrzygnięcia indywidualnie. Jednak listy od dzieci i młodzieży z „Ogniska Tęcza” zostały przez Św. Mikołaja odczytane, a prezenty dostarczone zgodnie z prośbami. Może to dlatego, że młodzież z „Ogniska Tęcza” jest: pracowita, utalentowana, grzeczna i wyjątkowa… a Mikołaj ma świetnych pośredników.

Pozdrawiamy świątecznie
Kadra „Ogniska Tęcza”

Galeria:

  • Prezenty świąteczne
  • Prezenty świąteczne
  • Prezenty świąteczne
  • Prezenty świąteczne

Szanowni Państwo,
przed wejściem do Ośrodka Pomocy Społecznej w Nadarzynie, wzorem lat poprzednich, pojawiła się choinka odblaskowa.

Zapraszamy do zabrania ze sobą odblasku, abyśmy ZAWSZE BEZPIECZNIE WRACALI DO DOMU. Działanie zrealizowane w ramach IX Happeningu Jestem bezpieczny na drodze we współpracy z: Urzędem Gminy Nadarzyn, Strażą Gminną i Komisariatem Policji.

W imieniu Organizatorów życzymy bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2022.

Galeria:

  • Odblaski
  • Choinka odblaskowa.
  • Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia 2021

Coraz bliżej Święta…

Tego faktu nie da się ukryć i właśnie, dlatego w placówce wsparcia dziennego „Ognisko Tęcza” postanowiliśmy zadbać o świąteczną atmosferę. Zaczęliśmy od pisania listów do św. Mikołaja. Wychowankowie wykazali się ogromną kreatywnością, a słowa podziękowania dla Kadry w nich zawarte chwytały za serce. To najlepszy prezent, jaki mógł nam się przytrafić.

W okresie przedświątecznym uczymy się robić ozdoby i dekoracje. Nic tak nie wprawia w radosny nastrój świąteczny jak piękne wnętrze. Tym bardziej, gdy można liczyć na wsparcie dorosłych, za które serdecznie dziękujemy. Oczywiście mowa o rodzinnych warsztatach bożonarodzeniowych. Ta dobra praktyka powielana jest rokrocznie od początku działania placówki. 3 grudnia br. rodzice i dzieci udekorowali wnętrza „Ogniska Tęcza”. Tym razem motywem przewodnim była bombka. Efekt? Unikatowe, niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju ozdoby wprawiają w codzienny zachwyt Ogniskowiczów. Warto podkreślić, że był to cudowny czas dla rodziny.

W dniach 11 i 12 grudnia 2021 r. poprowadziliśmy dla Państwa warsztaty podczas Pierwszego Nadarzyńskiego Jarmarku Świątecznego. Można było przygotować kartę świąteczna i przekazać wybranej osobie z pośród uczestników wydarzenia oraz udekorować pierniki na choinkę. Ponadto serwowaliśmy gorącą herbatę i kawę. Było bardzo świątecznie.

Ze świątecznymi pozdrowieniami
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Galeria:

  • Pierwszy Nadarzyński Jarmark Świąteczny
  • Warsztaty rodzinne - dekoracje bożonarodzeniowe

Wnioski na turnusy rehabilitacyjne w 2022 roku dofinansowane ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie informuje o zmianie naboru wniosków na turnusy rehabilitacyjne w 2022 roku dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszkowie. Wnioski będą rejestrowane i obsługiwane wyłącznie w dedykowanym i bezpłatnie udostępnionym osobom niepełnosprawnym programie System Obsługi Wsparcia (SOW).

W związku z powyższym:

  • nabór wniosków zostanie otwarty za pomocą SOW w dniu 3 stycznia 2022 r. z użyciem przygotowanych przez PFRON formularzy wniosków o dofinansowanie,
  • wszystkie dokumenty niezbędne do złożenia wniosku (kopia orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny) Wnioskodawca może skanować/powielać w formie elektronicznej i dołączać do wypełnionego elektronicznie wniosku w SOW,
  • SOW umożliwia złożenie samego wniosku i uzupełnienie o wymagane załączniki w późniejszym czasie.

Aby złożyć wniosek drogą elektroniczną poprzez SOW, Wnioskodawca musi posiadać:

  • dostęp do internetu,
  • aktywne konto mailowe (u dowolnego dostawcy usług) oraz nr telefonu komórkowego,
  • skany (zdjęcia cyfrowe) orzeczenia o niepełnosprawności i wniosku lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny (SOW akceptuje pliki .jpg lub .pdf o objętości do 20 MB),
  • Profil Zaufany (Profil Zaufany można założyć bez wychodzenia z domu poprzez stronę internetową https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany

W celu złożenia wniosku, należy wejść na stronę internetową http://sow.pfron.org.pl i dokonać rejestracji Wnioskodawcy w SOW.

Proces składania wniosku w SOW polega na wypełnianiu wyświetlanych pól oraz dodaniu skanów (zdjęć cyfrowych) wyżej wymienionych dokumentów.

Dzięki skorzystaniu z SOW, Wnioskodawca będzie mógł śledzić etapy obsługi złożonego przez siebie wniosku.

SOW umożliwia również pełną komunikację z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszkowie w zakresie złożonego wniosku.

Szczegółowe informacje na temat możliwości i funkcjonowania SOW znajdują się na stronie: https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow

W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszkowie pod nr tel. 22 738 15 05.

  • Żadnej przemocy! Astrid Lindgren

Wystawa Żadnej przemocy!

W 1978 roku Astrid Lindgren otrzymała Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich. Podczas ceremonii wręczenia nagrody wygłosiła płomienną mowę przeciwko przemocy, zwłaszcza wobec dzieci. Wyraziła głęboką tęsknotę ludzi za pokojem na świecie oraz wskazała na mechanizmy powstawania przemocy, którym każdy z nas może przeciwdziałać.

Stworzona przez Instytut Szwedzki wystawa „Żadnej przemocy!” składa się z plansz i banerów z cytatami z tego właśnie przemówienia. Niezwykle ważny i wciąż aktualny przekaz Lindgren podkreślają sugestywne akwarelowe ilustracje Stiny Wirsén. Mamy nadzieję, że wystawa przyczyni się do pełniejszego zrozumienia, dlaczego przemoc nie jest dobrą metodą wychowawczą.

Wystawa nawiązuje do publikacji „Żadnej przemocy!”Wydawnictwa Zakamarki, będącego współorganizatorem wystawy. Zawiera ona pełny tekst przemówienia oraz poruszający wiersz autorki „Gdybym była Bogiem…”. Książka dostępna jest do wglądu w Oddziale dla dzieci.

Wystawę można obejrzeć w hallu Oddziału dla Dzieci w Nadarzynie (parter - wejście od strony ronda). Prezentowana będzie do końca stycznia 2022 r. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne w pomieszczeniu jednocześnie mogą przebywać maks. 3 osoby. Prosimy również pamiętać o obowiązku noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta. Zapraszamy!

Wiele książek Wydawnictwa Zakamarki dostępnych jest w naszej Bibliotece: serie o Lassem i Mai, Piaskowym Wilku, Mamie Mu czy Albercie Albertsonie - zapraszamy do wypożyczania.

Marcin Bruliński
Zastępca Dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Nadarzyn

Apel o wrażliwość na problemy ludzi bezdomnych i potrzebujących pomocy

Drodzy mieszkańcy Gminy Nadarzyn!

Właśnie rozpoczął się czas zimowy, dla większości z Nas, kojarzący się z długimi wieczorami w cieple domowego ogniska. Niestety nie wszyscy mają takie szczęście…

Coraz chłodniejsze noce to trudny czas dla osób, które zmagają się z kryzysem bezdomności. W czasie nieustępującej epidemii koronawirusa, osoby bezdomne są poważnie narażone na utratę zdrowia lub życia! Jednakże nie możemy zapominać, iż ryzyko nie wynika tylko z powodu zakażenia, ale także z uwagi na niebezpieczeństwo związane z wychłodzeniem organizmu.

Pamiętajmy o tym, że każda reakcja i informacja przekazana służbom, może przyczynić się do uratowania czyjegoś zdrowia, a nawet życia!

Mogą Państwo okazać pomoc poprzez zgłaszanie miejsc przebywania osób bezdomnych i wymagających udzielenie pomocy do:

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nadarzynie
ul. Mszczonowska 24, w godzinach pracy Ośrodka, tj.

Poniedziałek: 9-18,
Wtorek-czwartek: 8-16,
Piątek: 8-15,
lub dzwoniąc pod numerem 22 739 73 20.

Poza godzinami pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zgłoszenia można kierować do odpowiednich służb:

Komisariatu Policji w Nadarzynie
ul. Warszawska 13, Nadarzyn
Tel. 22 729 81 77

Straży Gminnej w Nadarzynie
ul. Plac Poniatowskiego 42
tel. 22 720 08 67

lub dzwoniąc na numery alarmowe:

Pogotowia Ratunkowego: tel. 999, 112
Policji: 997

W okresie zimy, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, działa również bezpłatna całodobowa linia telefoniczna nr telefonu 987 dla Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Z numeru mogą skorzystać osoby bezdomne i zgłaszające potrzebę udzielenia pomocy osobie potrzebującej oraz można uzyskać informację o miejscach, w których udzielana jest pomoc osobom bezdomnym.

PAMIĘTAJ I TY MOŻESZ POMÓC!!!

Barbara Lisek
Starszy specjalista pracy socjalnej GOPS w Nadarzynie

  • Życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego
  • Życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego
  • Życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego
  • Życzenia Wojewody Mazowieckiego z okazji Dnia Pracownika Socjalnego 2021
  • Życzenia Wojewody Mazowieckiego z okazji Dnia Pracownika Socjalnego 2021
  • 21 listopada - Dzień Pracownika Socjalnego
  • 21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego.

„Pracownik Socjalny - trudny zawód z misją”

Zawód Pracownika Socjalnego wiąże się z licznymi wyzwaniami dnia codziennego i koniecznością radzenia sobie z presją społeczną.

Pracownik socjalny pomaga osobom i rodzinom przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe. Wspiera ich w procesie usamodzielniania i integracji społecznej. Praca pracownika socjalnego nie należy do najłatwiejszych. Wykonuje swoje zadanie z narażeniem własnego zdrowia i życia. Niekiedy spotyka się z agresją ze strony klientów, w jednostkach w których pracuje, a także podczas realizacji zadań w środowisku.

Profesjonalizm wymaga od pracowników socjalnych aby przy wykonywaniu zadań kierowali się zasadami etyki zawodowej, jak również zasadą dobra osób i rodzin którym służą. Niezwykle istotne znaczenia odgrywa tu poszanowanie godności tych osób i rodzin, jak również ich prawa do samostanowienia.

Świadomość, że dzięki działaniom Pracowników Socjalnych, ktoś staje na nogi czy zmienia swoje życie, daje im dużo satysfakcji i czują się potrzebni.

21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego ustanowiony, by szczególnie docenić osoby zatrudnione w szeroko rozumianym obszarze pomocy społecznej, czyli m.in. asystentów rodziny, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pracowników domów pomocy społecznej, ośrodków wsparcia, placówek opiekuńczo - wychowawczych, osób zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych jak również pracowników organizacji pozarządowych.

  • Posiłek w szkole i w domu.

Gminna Nadarzyn realizuje zadanie w ramach wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”
na lata 2019-2023, który dofinansowany jest ze środków budżetu państwa.

Wartość dofinansowania w 2021 r. - 50 000,00 zł

Całkowita planowana wartość zadania w 2021 r. - 83 500,00 zł

Program „Posiłek w szkole i w domu” zapewnia pomoc zarówno osobom starszym,
niepełnosprawnym, o niskich dochodach, jak i dzieciom, które wychowują się w rodzinach
znajdujących się w trudnej sytuacji.

Program przewiduje udzielanie pomocy w jednej z trzech form:

  1. posiłku,
  2. świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku,
  3. żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.

Istotnym elementem Programu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym gorącego pełnowartościowego posiłku w stołówce szkolnej.

W ramach programu udziela się wsparcia osobom spełniającym warunki otrzymania pomocy, które wskazane są w ustawie o pomocy społecznej oraz spełniającym kryterium dochodowe w wysokości 150% kryterium (dla osoby samotnie gospodarującej - 1051,50 zł, na osobę w rodzinie - 792 zł) o którym mowa w art. 8 ustawy.

Program realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie jako samorządowa jednostka pomocy społecznej we współpracy z innymi samorządowymi jednostkami organizacyjnymi Gminy (szkoły podstawowe, liceum, przedszkola) oraz podmiotami niepublicznymi do których uczęszczają dzieci ii młodzież z terenu Gminy Nadarzyn.

W naszej gminie pomocą w ramach Programu objętych zostało czterdzieścioro dzieci i 66 osób dorosłych.

  • Życzenia z okazji Światowego Dnia Seniora
  • Życzenia z okazji Światowego Dzień Seniora.

„Program rozwoju rodzinnych domów pomocy”na rok 2022.

Program rozwoju rodzinnych domów pomocy jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia osób wymagających pomocy ze względu na wiek lub niepełnosprawność, a jego najważniejszym celem jest poprawa dostępności usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy oraz rozwój tej formy wsparcia.

Dla kogo:

Dla nie mniej niż trzech i nie więcej niż ośmiu zamieszkujących wspólnie osób wymagających z powodu wieku lub niepełnosprawności wsparcia w formie usług opiekuńczych i bytowych.

Kto może prowadzić:

osoba fizyczna lub organizacja pożytku publicznego (OPP).

Na jakiej podstawie:

na podstawie umowy zawartej przez osobę fizyczną albo OPP z gminą właściwą ze względu na miejsce położenia RDP (lub gminą sąsiednią).

W jakim budynku może być prowadzony rodzinny dom pomocy:

Rodzinny dom pomocy świadczy usługi bytowe i opiekuńcze w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, którego właścicielem lub najemcą jest:

  • osoba fizyczna prowadząca rodzinny dom pomocy, w którym ta osoba zamieszkuje
  • organizacja pożytku publicznego - w przypadku rodzinnego domu pomocy prowadzonego przez organizację pożytku publicznego.

Kto kieruje osoby do rodzinnego domu pomocy:

osobę wymagającą wsparcia do rodzinnego domu pomocy kieruje kierownik ośrodka pomocy społecznej na podstawie decyzji administracyjnej o skierowaniu (na pobyt okresowy lub stały).

Jak ustalana jest odpłatność za pobyt w rodzinnym domu pomocy:

pobyt w rodzinnym domu pomocy jest odpłatny do wysokości odpowiadającej poniesionym miesięcznym wydatkom ustalonym w umowie dotyczącej prowadzenia rodzinnego domu pomocy zawartej między gminą a osobą fizyczną albo organizacją pożytku publicznego.

Osobom przebywającym w rodzinnym domu pomocy zapewnia się, dostosowane do ich sprawności psychofizycznej, całodobowe:

  • usługi bytowe, w tym: miejsce pobytu, wyżywienie, utrzymanie czystości
  • usługi opiekuńcze, w tym udzielanie pomocy w zaspakajaniu codziennych potrzeb życiowych, pielęgnację, w tym pielęgnację w czasie choroby, kontakty z otoczeniem, inne czynności wynikające z indywidualnych potrzeb.

Kto kontroluje rodzinne domy pomocy:

W ramach nadzoru kierownik ośrodka, w imieniu i z upoważnienia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, przeprowadza kontrolę w rodzinnym domu pomocy co najmniej raz na pół roku.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie informuje o możliwości tworzenia Rodzinnych Domów Pomocy Społecznej. Jako samorząd możemy przystąpić do Programu do 10 stycznia 2022 roku. Osoby zainteresowane prowadzeniem Rodzinnego Domu Pomocy Społecznej prosimy o kontakt pod nr telefonu 22 739 73 20 (wew. 188 lub 189) do końca listopada 2021 r.

W celu ułatwienia realizacji zadania Ministerstwo przygotowało dodatkowo informator, w którym zawarte zostały podstawowe informacje dotyczące zasad funkcjonowania rodzinnych domów pomocy, jak również szczegóły dotyczące zasad ubiegania się o środki w ramach programu. Informator dostępny na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/program-rozwoju-rodzinnych-domow-pomocy

Opracowała: Sylwia Ziębicka

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie poszukuje osoby na umowę zlecenie, w charakterze WYCHOWAWCY w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nadarzynie Placówka Wsparcia Dziennego „Ognisko Tęcza” filia w Młochowie.

Wymagania:

Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (art. 26. Dz. U. 2020 poz. 821) osoba pracująca z dziećmi w Placówce Wsparcia Dziennego:

  • nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest jej ograniczona ani zawieszona;
  • wypełnia obowiązek alimentacyjny - w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do niej wynika z tytułu egzekucyjnego;
  • nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
  • Posiada:
    - wykształcenie wyższe: na kierunku pedagogika, pedagogika specjalna, psychologia, socjologia, praca socjalna, nauki o rodzinie lub na innym kierunku, którego program obejmuje resocjalizację, pracę socjalną, pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą lub na dowolnym kierunku, uzupełnione studiami podyplomowymi w zakresie psychologii, pedagogiki, nauk o rodzinie, resocjalizacji lub kursem kwalifikacyjnym z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej,
    - co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe i udokumentuje co najmniej 3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną;

Do obowiązków należeć będzie:

  • Sprawowanie opieki nad dziećmi podczas pobytu w Placówce Wsparcia Dziennego „Ognisko Tęcza” oraz podczas zajęć poza placówką.
  • Współpracowanie z opiekunami/rodzicami dzieci, informowanie ich o postępach i trudnościach, zachęcanie do współpracy w ich pokonywaniu oraz do udziału w bieżącym życiu placówki.
  • Pomoc w odrabianiu lekcji.
  • Inspirowanie i organizowanie działań zespołowych powierzonej grupie dzieci.
  • Prowadzenie obowiązującej dokumentacji.
  • Inne czynności zlecone przez Kierownika Sekcji Wsparcia Rodziny.

Oferujemy:

  • Umowa zlecenie
  • Praca w godzinach 13:00-17:00 (4-5x w tyg.)
  • Praca w miłym zespole

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają. W konsekwencji powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych. Objawy grypy są podobne do wielu innych ostrych chorób infekcyjnych i są zarówno miejscowe (kaszel, ból gardła, katar), oraz w postaci nagłej, wysokiej gorączki powyżej 38ºC, dreszczy, bólów mięśniowo-stawowych, bólów głowy, bólu w klatce piersiowej, złego samopoczucia, braku łaknienia, nudności i wymiotów. Choroba trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni. Kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie. Powodem ciężkiego przebiegu grypy są powikłania pogrypowe, m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne.

  • Grypa jest bardzo zaraźliwa i co sezon wywołuje epidemie, dotykające znaczną część społeczeństwa.
  • Pomimo tego, że u zdrowych osób rzadko dochodzi do poważnych powikłań, osoby w grupach ryzyka mogą bardzo ciężko chorować, a nawet umrzeć.
  • Co sezon epidemiczny opracowywana jest nowa szczepionka przeciw grypie, na podstawie szczepów wirusa krążących aktualnie na półkuli północnej.
  • Szczepienia są zalecane osobom z grup ryzyka oraz grup zawodowych w sposób szczególny narażonych na kontakt z wirusem.

Kto szczególnie powinien rozważyć szczepienie przeciw grypie?

  • osoby po 50. roku życia,
  • dzieci i młodzież od 6. miesiąca do 18. roku życia (zwłaszcza dzieci w wieku od 6. do 60. miesiąca życia),
  • kobiety w ciąży lub planujące ciążę,
  • pacjenci z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, wątroby, nerek, krwi, układu nerwowego,
  • pacjenci z niedoborami odporności,
  • pacjenci cierpiący na cukrzycę,
  • pacjenci przebywający przez długi okres czasu w szpitalach, domach opieki lub sanatoriach,
  • osoby mające kontakt zawodowy z dużą liczbą osób, np. pracownicy ochrony zdrowia, pracownicy ośrodków dla osób starszych/przewlekle chorych, nauczyciele, handlowcy.

Oczywiście dotyczy to tych osób, u których nie ma przeciwwskazań do szczepienia.

W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w zależności od sezonu epidemicznego. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Grypa powoduje zachorowania o charakterze epidemii, występujących co sezon lub pandemii, powtarzających się co kilkanaście-kilkadziesiąt lat, które mają zasięg ogólnoświatowy.

Źródło: https://zoznadarzyn.pl/ruszamy-ze-szczepieniami-p-c-grypie

  • Szczepienia przeciwko grypie z kwalifikacją lekarską.

Zakończenie „Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020” - edycja 2021

Z końcem września tego roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie zakończył realizację „Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020” - edycja 2021 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w ramach którego udzielone było wsparcie w formie nieodpłatnych paczek żywnościowych osobom i rodzinom doświadczającym różnych form ubóstwa.

Wydawanie darmowych paczek żywnościowych trwało od marca do końca września tego roku. Pomoc skierowana była do osób i rodzin potrzebujących, w szczególności do osób ubogich, bezdomnych, niepełnosprawnych, migrantów, rodzin wielodzietnych oraz do osób w kwarantannie, których dochód miesięczny nie przekraczał kwoty 1542,20 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz 1161,60 zł dla osoby w rodzinie. Z programu do końca września 2021 roku skorzystało 144 mieszkańców gminy Nadarzyn, którzy otrzymali nieodpłatnie paczki żywnościowe o łącznej wartości 27 102,95 zł.

Dzięki życzliwej współpracy z Wójtem Gminy Nadarzyn Panem Dariuszem Zwolińskim udostępnione zostały pomieszczenia w Urzędzie Gminy, które Ośrodek przeznaczył na magazyn żywności, co pozwoli na dalszą realizację Programu w przyszłości.

O ponownym przystąpieniu do Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie będzie informował na stronie internetowej Ośrodka i Urzędu Gminy.

Grażyna Wojda, Paweł Kaliński
Sekcja Pomocy Środowiskowej
GOPS Nadarzyn

  • Zakończenie „Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020” - edycja 2021
  • Zapraszamy na IX Nadarzyńskie Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia.

Zapraszamy na IX Nadarzyńskie Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia.

Spotkanie z Janem Melą.

Uwierz w siebie! Szukaj pozytywnych relacji!

Nadarzyński Ośrodek Kultury,
Pl. Poniatowskiego 42, Nadarzyn

2 października 2021 r. (sobota)
godz. 17.00 - 19.00

Wstęp wolny!
Liczba miejsc ograniczona!

  • Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla osób powyżej 50 roku życia. Nie zwlekaj! Zaszczep się!

Program „Szczepienia Pneumokoki”

SPG ZOZ Nadarzyn/Młochów przystąpił do „Programu polityki zdrowotnej w zakresie szczepień przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 50 roku życia z województwa mazowieckiego”.

Zapisy na szczepienia przeciwko pneumokokom od 13.09.2021 roku.

Kryteria kwalifikacji do udziału w programie:

Osoba aplikująca do programu, w dniu zgłoszenia do programu, musi:

  1. mieć ukończony 50 rok życia;
  2. mieszkać na terenie województwa mazowieckiego (tj. musi być osobą fizyczną mieszkającą na terenie województwa mazowieckiego w rozumieniu Kodeksu cywilnego);
  3. przejść pozytywnie badanie kwalifikacyjne;
  4. udzielić świadomej zgody na udział w programie.

O włączeniu do programu decyduje kolejność zgłoszeń, natomiast pierwszeństwo do udziału w programie ma personel medyczny zatrudniony w podmiotach leczniczych dla których Samorząd Województwa Mazowieckiego jest podmiotem tworzącym lub w których posiada udziały - po spełnieniu wszystkich kryteriów kwalifikacji do udziału w programie. Weryfikacja odbywa się na podstawie wypełnionego i podpisanego druku.

Wyłączenie z programu powodują następujące kryteria:

  1. wcześniejsze szczepienie przeciw pneumokokom,
  2. obecność przeciwwskazań zdrowotnych do podania szczepionki przeciw pneumokokom.

Podanie szczepienia

  • Szczepienie obejmuje podanie, zgodnie z zaleceniami producenta, 1 dawki szczepienia.
  • Produktem leczniczym użytym w programie będzie szczepionka Prevenar 13.

Źródło: https://zoznadarzyn.pl/bezplatne-szczepienia-przeciwko-pneumokokom

Apel o zapewnienie osobom wymagającym całodobowej opieki bezpiecznych warunków pobytu w placówkach stacjonarnych.

  • Apel o zapewnienie osobom wymagającym całodobowej opieki bezpiecznych warunków pobytu w placówkach stacjonarnych.
  • Apel o zapewnienie osobom wymagającym całodobowej opieki bezpiecznych warunków pobytu w placówkach stacjonarnych.
  • Dobry start 300 dla ucznia.

Od 1 lipca 2021 r. wniosek o świadczenie Dobry Start 300+ dla ucznia możesz złożyć tylko elektronicznie:

  • na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS: www.zus.pl
  • przez bankowość elektroniczną
  • na portalu empatia.mpips.gov.pl

Jeśli nie masz profilu PUE, przyjdź na spotkanie z ekspertem ZUS, który założy go dla Ciebie.

Zapraszamy 6 i 20 października 2021 r. w godzinach 10.00 - 12.00 do GOPS Nadarzyn, wejście od ul. Granicznej.

Profil PUE ZUS możesz założyć również samodzielnie.

Jak to zrobić: sprawdź www.zus.pl lub zadzwoń 22 560 16 00

Dzięki profilowi PUE załatwisz większość spraw w ZUS przez internet.

Wniosko o świadczenie Dobry Start będzie rozpatrywał ZUS.

  • #Szczepimy się bo chcemy żyć razem. Zaszczep się, zerwij łańcuch zakażeń i powstrzymaj pandemię.
  • Było intensywnie... a potem znów były wakacje

BYŁO INTENSYWNIE …A POTEM ZNÓW BYŁY WAKACJE

Okres letni rozpoczął się intensywnie. W dniach 3-20 czerwca 2021 r. trwał I Wirtualny (ale) XI Nadarzyński Bieg Rodzinny o Puchar Wójta Gminy Nadarzyn, natomiast 27 czerwca 2021 r. odbyła się impreza PLENEROWO - PIKNIKOWO - BO CHODZI O TO, ŻEBY WSPÓLNIE SPĘDZAĆ CZAS w ramach XII Pikniku Rodzinnego. Zorganizowanie dwóch wydarzeń wymaga dużo pracy i oczywiście wyśmienitej kadry, którą Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej ma.

Potem nadeszły upragnione przez wszystkie dzieci wakacje i czas warsztatów letnich w „Ognisku Tęcza”. Wzorem ubiegłego lata powtórzyliśmy ofertę dla dzieci organizując dwa turnusy w terminach: 1-15 lipca 2021 r. oraz 2-13 sierpnia 2021 r. W tym czasie z naszej propozycji skorzystało 36 dzieci. Zajęcia odbywały się stacjonarnie w „Ognisku Tęcza” w Nadarzynie, w godz. 8.00 - 16.00. Na miejscu odbyły się:

  • Akcja Bezpieczne Wakacje - prelekcja w wykonaniu st. str. Marcina Marczaka dot. bezpiecznych wakacji. Wiedza systematycznie utrwalana nie zanika, co potwierdza doskonała znajomość zasad bezpieczeństwa przez dzieci z „Ogniska Tęcza”. W nagrodę każdy otrzymał odblask w myśl zasady: Jestem widoczny, jestem bezpieczny.
  • Przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy. Gościliśmy: Krzysztofa Hamernika - Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie wraz ze Strażakami: Michałem Masłowskim oraz Danielem Kołakowskim. Wniosek ze spotkania:
    Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego z nas! Wiedzę teoretyczną mogliśmy przećwiczyć praktycznie na fantomach. Przyznajemy trzeba mieć dużo krzepy przy resustytacji krążeniowo-oddechowej. Doceniamy trud Strażaków i jesteśmy wdzięczni za każdy wyjazd na akcję ratunkową. Za mini ściągawkę w postaci łańcucha przeżycia serdecznie dziękujemy.
  • Kompleks basenów w Strzeniówce - nie mogło nas tam nie być. Tereny rekreacyjne naszej gminy testujemy systematycznie. Byliśmy cztery razy i za każdym razem było cudownie. Obiekt robi niesamowite wrażenie. Jednomyślnie stwierdzamy: We love Nadarzyn too.
  • Warsztaty plastyczne i rękodzielnicze - stały punkt harmonogramu wakacyjnego. W tym sezonie: robiliśmy ogrody w słoiku, projektowaliśmy koszulki wg. własnego pomysłu, wykonaliśmy rzeźby z gipsu, mandale z włóczki, breloczki z makramy, filcowaliśmy na sucho, robiliśmy zapachowe mydełka oraz ozdabialiśmy torby dżetami. Cieszymy się, że z naszego zaproszenia na warsztaty rękodzielnicze skorzystali zaprzyjaźnieni seniorzy, z którymi wyczarowaliśmy cuda na szkle oraz namalowaliśmy międzypokoleniowy obraz. Wykonaliśmy go nietypowo, bo za pędzle posłużyły dłonie. To był cudowny czas.
  • Zajęcia z elementami profilaktyki. Podczas tegorocznych warsztatów letnich rozmawialiśmy, o tym Jak należy dbać o siebie? Ważnym aspektem zajęć było ćwiczenie asertywnych postaw.

W tym roku, po zmniejszeniu obostrzeń związanych z występowaniem COVID-19, wyjechaliśmy na jednodniowe wycieczki. Odwiedziliśmy: Łódź (spacer po słynnej Piotrkowskiej, Centrum Nauki - „Eksperymentarium”, Centrum Nauki i Techniki EC1), Kazimierz Dolny (zwiedzanie renesansowego miasteczka, spacer wąwozem lessowym Korzeniowy Dół, a w drodze powrotnej zabawa w Magicznych Ogrodach), miasto Mikołaja Kopernika - Toruń (spacer po rynku, Dom Żywych Legend, Muzeum Żywego Piernika), Borysew (ZOO Safari), Warszawę (dokładnie ZOO, gdzie czekały na nas m.in. krokodyle i orangutany, dwa malutkie węże i królewski orzeł…), Bałtów (Jura Park, Prehistoryczne Oceanarium, Zwierzyniec, Polska w Miniaturze, Sabatówka, Park Rozrywki). Ze wszystkich podróży wróciliśmy z wyjątkowymi wspomnieniami i obowiązkowo pamiątkami.

Najtrafniejszym podsumowaniem warsztatów letnich 2021 są słowa wychowanków „ Ogniska Tęcza”: Wakacje z Tęczą były: ciekawe, fantastyczne, interesujące, zabawne, pyszne i kolorowe. Jednym słowem takie, jakie powinny być! Ze strony Kadry chcemy podziękować Dzieciom, za niezapomniany czas. Mamy nadzieję, że choć trochę naszą pracą przyczyniamy się, aby Wasze dzieciństwo miało kolorowe wspomnienia.

Kadra „Ogniska Tęcza”

 

Serdecznie dziękujemy:

Straży Gminnej w Nadarzynie,

Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie

za podzielenie się z nami wiedzą,

która niepodważalnie jest przydatna i niezbędna w codziennym życiu.

iTV Nadarzyn za uwiecznienie niezapomnianych chwil.

Funkcjonariuszom Policji w Nadarzynie za dbałość, aby nasze wyjazdy

autokarowe były bezpieczne.

Współpracować z Państwem to sama PRZYJEMNOŚĆ

  • Program "Posiłek w szkole i w domu" w GOPS Nadarzyn.

Program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019 - 2023

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie informuje, że realizuje Rządowy Program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019 - 2023. Celem programu jest zapewnienie pomocy i ograniczenie zjawiska niedożywienia m.in. u dzieci i młodzieży z rodzin o niskich dochodach lub znajdujących się w trudnej sytuacji.

Pomoc w formie dożywienia dzieci w szkole przysługuje rodzicom, których dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 792 zł (150% kryterium dochodowego, które na osobę w rodzinie wynosi 528 zł), oraz spełnione są przesłanki określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, m.in. bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała choroba, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietność.

W okresie trwania nauki szkolnej w roku 2021 - 2022 program realizowany jest w postaci przyznania pomocy na pokrycie kosztów posiłków obiadowych we wszystkich placówkach oświatowych po spełnieniu powyższych kryteriów.

Osoby i rodziny zainteresowane uzyskaniem tej formy pomocy wsparcia, proszone są o nawiązanie kontaktu z pracownikiem socjalnym GOPS w Nadarzynie.

  • Aktywni niepełnosprawni

„Aktywni niepełnosprawni - narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych”

Mazowiecki Urząd Wojewódzki na stronie internetowej Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych opublikował cztery raporty w wersjach alternatywnych tj. wszystkie dokumenty w formie tekstu łatwego do czytania i rozumienia. Natomiast ważne informacje na temat trzech raportów z analizy stanu zastanego przetłumaczono na język migowy. Raporty powstały w ramach Zadania 1 i projektu pn. „Aktywni niepełnosprawni - narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 realizowanego przez w/w Biuro. Raporty dostępne są pod adresem: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/1116.projekt-aktywni-niepelnosprawni-narzedzia-wsparcia-samodzielnosci-osob-niepelnosprawnych

W kwietniu br. Biuro rozpoczęło realizację Zadania 2 w/w projektu pn. „Przygotowanie modyfikacji istniejących i propozycji nowych instrumentów systemu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych”.

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych zachęca do śledzenia stron internetowych: http://niepelnosprawni.gov.pl/p167.projekty-po-wer oraz http://wlaczeniespoleczne.pl a także do wzięcia udziału w konsultacjach.

mgr Magdalena Kwiatkowska
Straszy specjalista pracy socjalnej

  • Spotkanie w ramach projektu SOS z dla Seniora

Spotkanie w ramach projektu SOS z dla Seniora

W dniu 11 sierpnia na Pastewniku w Nadarzynie odbyły się kolejne warsztaty szkoleniowe w ramach Projektu „SOS dla Seniora” organizowane Stowarzyszenie Seniorów Gminy Nadarzyn.

Na spotkanie przybyli Seniorzy oraz pani Agnieszka Kuźmińska członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, która przygotowała warsztaty pt. Jak usprawnić pracę umysłową? oraz przedstawiciele Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Biura Rady, funkcjonariusze Policji i Straży Gminnej w Nadarzynie. Poruszane były aspekty bezpieczeństwa mieszkańców gminy Nadarzyn a także promocja szczepień przeciw Covid-19.

Kolejne warsztaty odbędą się 14 i 28 sierpnia o godz. 11 na Pastewniku. Serdecznie zapraszamy wszystkich Seniorów.

Warsztaty międzypokoleniowe w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nadarzynie

W dniu 10 sierpnia mieliśmy przyjemność gościć w „Ogniku Tęcza” seniorów oraz wolontariuszy z Caritas przy parafii pw. św. Klemensa w Nadarzynie. W plenerze, w ogrodzie przy domu parafialnym w Nadarzynie odbyły się warsztaty m.in. z malowania na szkle (ozdabianie szklanych słoiczków), rozmowy międzypokoleniowe oraz przedstawienie oferty pomocowej Gminy Nadarzyn dla seniorów z uwzględnieniem akcji promowania szczepień zarówno wśród młodych jak i nieco starszych mieszkańców Gminy.

Spotkanie przebiegało w radosnej, przyjacielskiej atmosferze a zakończyło się wspólnym obiadem.

Dzięki życzliwej współpracy z iTV Nadarzyn wkrótce zobaczymy na stronie Urzędu Gminy (zakładka iTV Nadarzyn) wideo relację ze spotkania. Zapraszamy do oglądania.

Kadra GOPS „Ognisko Tęcza”

  • Warsztaty międzypokoleniowe w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nadarzynie
  • Warsztaty międzypokoleniowe w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nadarzynie
  • Warsztaty międzypokoleniowe w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nadarzynie
  • Warsztaty międzypokoleniowe w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nadarzynie
  • Warsztaty międzypokoleniowe w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nadarzynie
  • Transport na szczepienie

Chcesz się zaszczepić, ale masz problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień? Sprawdź, jak skorzystać z organizowanego przez gminy specjalnego transportu na szczepienia.

Ze specjalnego transportu mogą skorzystać:

  • osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami;
  • osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień;
  • osoby powyżej 70. roku życia, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień.

Sprawdź, jak umówić transport do punktu szczepień:

  • Podczas rejestracji poinformuj, że chcesz skorzystać z transportu do punktu szczepień.
  • Jeśli spełniasz kryteria, po zarejestrowaniu Cię, punkt szczepień zgłosi Twoje zapotrzebowanie na transport do koordynatora gminnego.
  • Koordynator gminny skontaktuje się z Tobą, aby potwierdzić termin oraz formę transportu.

Ośrodek Zdrowia w Nadarzynie
(22) 739 48 40 w. 9
Godz.: pn. 9-18, wt. śr. czw. 8-16, pt. 8-15

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
(22) 739-73-20 w. 181, 185
Godz.: pn. 9-18, wt., śr., czw. 8-16, pt. 8-15

Istnieje możliwość skorzystania z usług wyjazdowego zespołu szczepień. Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień.

Corten Medic Tomasz Sikora
ul. Szkolna 6
05-822 Milanówek
(22) 602 09 97

  • SOS dla Seniora

Stowarzyszenie Seniorów Gminy Nadarzyn serdecznie zaprasza Seniorów z Gminy Nadarzyn na warsztaty szkoleniowe pt. „SOS dla Seniora”.

Pierwsze warsztaty z pokazem ratownictwa przedmedycznego odbędą się już 24 lipca godz. 10.00 w siedzibie Straży Pożarnej w Nadarzynie przy ul. Warszawskiej 15. Cztery kolejne warsztaty odbędą się na Pastewniku o godzinie 11:00 w dniach: 31 lipca, 11 sierpnia, 14 sierpnia oraz 21 sierpnia.

Na warsztatach otrzymacie Państwo wiedzę z zakresu:
- diagnozowania stanu zdrowia w określonych sytuacjach chorobowych, w tym rozpoznawania pierwszych objawów Covid-19;
- obsługi i odczytywania wyników badania pulsoksymetrem;
- wpływu chorób współistniejących na przebieg choroby.

Jednocześnie zapoznacie się Państwo ze szczegółowymi informacjami na temat form pomocy dla Seniorów oferowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie. Ponadto eksperci z Nadarzyńskiej Policji, Straży Pożarnej i Straży Gminnej pomogą Państwu poszerzyć swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa osobistego w środowisku lokalnym.

Uroczyste zakończenie projektu planowane jest z udziałem Orkiestry OSP w Nadarzynie na 28 sierpnia. O dokładnym terminie i miejscu wydarzenia Stowarzyszenie jeszcze Państwa poinformuje.

Serdecznie zapraszamy.

  • Debata o bezpieczeństwie

Komendant KPP Nadarzyn nadkom. Dariusz Jeż oraz Wójt Gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński zapraszają 22 lipca o godz. 17.00 (sala konferencyjna UG Nadarzyn, ul. Mszczonowska 24) na debatę: "Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa".

Główne tematy debaty:
- zjawisko przestępczości kryminalnej w odniesieniu do kradzieży, kradzieży z włamaniem, niszczenia mienia,
- wykroczenia w ruchu drogowym jako problem ukierunkowany do przestrzegania przepisów dotyczących głównie właściwego parkowania pojazdów, nie przekraczania dozwolonej prędkości,
- współpraca z dzielnicowymi.

  • Aktualne problemy gerontologii wyzwaniem dla zdrowia publicznego.

Zachęcamy do lektury

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie oraz Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Gminy Nadarzyn zachęca do lektury następujących pozycji:

Z zakresu profilaktyki narkotykowej:

  • „Rozpoznawanie zachowań narkotykowch i NSP” Mariusz Z. Jędrzejko, Agnieszka Saracen;
  • „Narkotyki i dopalacze. Co powinni wiedzieć rodzice i nauczyciele?” Mariusz Jędrzejko, Zbigniew Staśczak;
  • „Narkotyki. Dopalacze. Nowe środki psychoaktywne” Mariusz Z. Jędrzejko, Tomasz Białas, Zbigniew Staśczak.

Z zakresu zagrożeń i niebezpieczeństw dzieci:

  • „Cyberzaburzenia, Cyberuzależnienia” Mariusz Z. Jędrzejko, Agnieszka Taper, Tomasz Kozłowski;
  • „Pedagogika i profilaktyka społeczna” Mariusz Z. Jędrzejko, Adam Szwedzik.

Z zakresu pandemii wirusa SARS-CoV-2:

  • „Człowiek w obliczu nieznanego. Psychiatrzy i pacjenci w dobie pandemii COVID-19” Sławomir Murawiec i Tomasz M. Gondek.

Z zakresu problematyki seniorów:

  • „Aktualne problemy gerontologii wyzwaniem dla zdrowia publicznego” Urszula Michalik-Marcinkowska, Paweł Lejman, Halina Kulik;
  • „Seniorze, trzymaj formę!” Maciej Zdziarski.

Wszystkie książki dostępne do wypożyczenia w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nadarzynie. Zapraszamy.

(-) mgr Magdalena Kwiatkowska
Przewodnicząca ZI

  • Rozpoznawanie zachowań narkotykowch i NSP
  • Narkotyki i dopalacze. Co powinni wiedzieć rodzice i nauczyciele?
  • Narkotyki. Dopalacze. Nowe środki psychoaktywne
  • Cyberzaburzenia, Cyberuzależnienia
  • Pedagogika i profilaktyka społeczna
  • Człowiek w obliczu nieznanego. Psychiatrzy i pacjenci w dobie pandemii COVID-19
  • Aktualne problemy gerontologii wyzwaniem dla zdrowia publicznego
  • Seniorze, trzymaj formę!
  • Plenerowo - Piknikowo.

Zapraszamy małych i dużych Mieszkańców gminy Nadarzyn na wspólne spotkanie Plenerowo - Piknikowo (w ramach XII Pikniku Rodzinnego) 27 czerwca (niedziela) w godz. 13.00 - 16.00.

Wyjątkowo! Impreza odbędzie się w różnych miejscach Nadarzyna.

Ponadto dla pierwszych 50 rodzin, które przejdą plenerowo-piknikowy maraton (czyli odwiedzą wszystkie stoiska) NIESPODZIANKA.

Szczegóły na plakacie.

  • Postaw na rodzinę!

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie, przygotował pakiety ulotek wraz z egzemplarzem przykładowych zabaw z dziećmi, jak miło spędzić razem czas w związku z obchodzonym 15 maja Międzynarodowym Dniem Rodziny, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 r., którego celem jest zwiększenie świadomości na temat potencjału i wyzwań związanych z życiem rodzinnym.

Ulotki, zostały przekazane min: Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Zespołowi Interdyscyplinarnemu, Grupie AA „Klemens”.

Po ulotki zapraszamy do Urzędu Gminy.

Obchody Międzynarodowego Dnia Rodziny to okazja do przypomnienia, jak istotna jest równowaga między życiem zawodowym i rodzinnym, co oznacza partnerstwo w wychowaniu dzieci oraz jak ważne są dobre relacje między pokoleniami. Mamy nadzieję, że wydarzenia i inicjatywy, które towarzyszą obchodom, są czasem wspólnej radości rodzin i wspólnego budowania dobrego klimatu dla rodzin. W rodzinie tkwi prawdziwa siła każdego człowieka. Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa szczęśliwego funkcjonowania każdego z nas.

Dbaj o mocne strony
Każdy człowiek ma swoje mocne strony. Są nimi - doceniane przez innych ludzi - cechy charakteru rzeczy, które robimy dobrze. Dzięki pozytywnym cechom i umiejętnościom łatwiej budować relacje ze znajomymi, przyjaciółmi i rodziną. Każdy z nas może coś zaoferować drugiemu.
Możesz zrobić kilka rzeczy, aby rozwinąć bardziej pozytywny obraz siebie i poczucia własnej wartości. Możesz decydować, co chciałbyś w sobie zmienić, co poprawić i co zamierzasz osiągnąć.

Wytyczaj cele i realizuj je każdego dnia!
Chcę być słowny: dotrzymuję złożonych obietnic i ustalonych zasad, wracam od domu o właściwej porze, korzystam z komputera w wyznaczonym limicie czasu, chodzę spać o rozsądnej godzinie. Wiem,, że przestrzeganie reguł ma sens.
Chcę być rzetelny: odrabiam lekcje i uczę się. Zlecone mi prace domowe wykonuję najlepiej, jak umiem.
Chcę być pracowity: dbam o porządek w swoim pokoju, odkładam na miejsce ubrania, książki, zabawki. Ścielę łózko, wynoszę śmieci, wypełniam domowe obowiązki.
Chcę być troskliwy i uczuciowy: czasami robię moim bliskim miłe niespodzianki, przygotowuję herbatę lub śniadanie. Pamiętam o imieninach i urodzinach. To przejaw szacunku dla innych. Chcę być odpowiedzialny, by rodzice wiedzieli, że mogą na mnie liczyć.

www.postawnarodzine.pl

Marlena Legięcka
Starszy specjalista pracy socjalnej
GOPS Nadarzyn

  • Zaświadczenie - Wielka Koalicja Gmin
  • Ulotki - Zabawy z dziećmi
  • Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji

Mimo powszechnej świadomości i ustanowieniu Konwencji o Prawach Dziecka nadal w wielu miejscach na świecie te prawa dziecka są naruszane. Problem agresji wobec dzieci wciąż jest zatrważająco aktualny. Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji ma zwracać uwagę na każdą przemoc wobec najmłodszych. Ważne jest więc to, aby reagować na budzące niepokój zachowania w swoim otoczeniu. Dorośli są jedynym oparciem, na jakie mogą liczyć dzieci.

Przestępstwa przemocy wobec dzieci należy zgłaszać najbliższej jednostce policji lub na nr alarmowy 112.

Dzieci i młodzież dotknięte przemocą mogą skorzystać z Telefonu Zaufania 116 111.

Geneza Międzynarodowego Dnia Dzieci Będących Ofiarami Agresji sięga 1982 roku, kiedy na specjalnej sesji, na temat kwestii palestyńskiej, Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło ustanowić w dniu 4 czerwca doroczne obchody tego dnia. Bezpośrednim powodem takiej decyzji była ogromna liczba dzieci z Palestyny i Libanu zamordowanych podczas dokonywanych przez Izrael aktów agresji.

Źródło: https://radiofama.com.pl/aktualnosci/dzis-miedzynarodowy-dzien-dzieci-bedacych-ofiarami-agresji

Krystyna Masłowska
Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

  • Telefon zaufania dzieci i młodzieży

Każdy człowiek ma swoje prawa. Dzieci są bardziej narażone na doznawanie krzywdy niż dorośli, dlatego chronią je szczególne prawa. Młode osoby mają także szczególne potrzeby, których realizację również gwarantuje prawo.

Różne problemy, różne rozwiązania.

  • Telefon 116 111 działa przez 7 dni w tygodniu, w godzinach 12:00 - 2:00,
  • można także zarejestrować się na stronie https://116111.pl/
  • oraz napisać wiadomość e-mail.

Zasady ABCD funkcjonowania Telefonu 116 111:

Anonimowo - dzwoniąc, nie musisz podawać swojego imienia, nazwiska ani adresu zamieszkania.
Bezpłatnie - połączenie jest bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.
Chętnie - konsultanci 116 111 gotowi są rozmawiać o każdej ważnej sprawie. Jeśli będzie to potrzebne, mogą umówić się na kolejną rozmowę.
Dyskretnie - wszystko, o czym powiesz lub napiszesz, zostanie między Tobą a konsultantami 116 111. Jeśli poprosisz o pomoc w rozwiązaniu Twoich problemów lub zgodzisz się na to, żeby Ci pomóc - konsultanci 116 111 zajmą się tym.

Kim są Konsultanci Telefonu 116 111?
Grupa pedagogów i psychologów dyżurujących przy Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Każdy ma doświadczenie w pracy z osobami w trudnych sytuacjach życiowych i potrzebującymi pomocy. Potrafią słuchać i rozumieją młodych ludzi. Pomagają dzieciom i młodzieży rozmawiając o sprawach dla nich ważnych i trudnych. Nie dają gotowych rad i rozwiązań. Razem z rozmówcami zastanawiają się, co mogą zrobić, by przezwyciężyć kłopoty i problemy.

Na jaki temat można porozmawiać lub napisać?

  • skontaktuj się w chwili, gdy potrzebujesz wsparcia i rozmowy o tym, co jest dla Ciebie ważne lub sprawia Ci kłopot,
  • możesz porozmawiać o przyjaźni, miłości, kontaktach z rodzicami, czy problemach w szkole,
  • czujesz złość, smutek, zniechęcenie, żal - podziel się tym, co właśnie przeżywasz,
  • dojrzewasz i masz związane z tym pytania,
  • doświadczasz przemocy lub jesteś w niebezpiecznej sytuacji,
  • jest jakiś inny problem, którym chcesz się podzielić.

Konsultanci 116 111 czekają na Twój telefon!

Nie będą Cię oceniać ani pouczać. Wysłuchają Twojego problemu i razem z Tobą zastanowią się nad najlepszym jego rozwiązaniem!

Źródło: https://www.gov.pl/web/numer-alarmowy-112/telefon-zaufania-dla-dzieci-i-mlodziezy

  • Potencjał jest w nas!

Jeśli:
- jesteś osobą zagrożoną ubóstwem lub wykluczeniem społecznym,
- mieszkasz w województwie mazowieckim,
- nie masz pracy,
- jestes bierny zawodowo.

Oferujemy:
- wsparcie doradcy zawodowego, psychologa i prawnika,
- kursy zawodowe dostosowane do indywidualnych predyspozycji,
- stypednium szkoleniowe,
- płatne staże zadowowe,
- wsparcie w znalezieniu pracy.

Dodatkowo:
- wyżywienie w trakcie szkoleń, bezpłatne badania lekarskie, ubezpieczenie, pokrycie kosztów opieki nas osobą zależną/dziećmi, zwrot za bilety dla osób spoza Warszawy.

Projekt dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością!

  • Program Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2021

Gmina Nadarzyn podpisała umowę z Wojewodą Mazowieckim w sprawie wysokości i trybu przekazywania w 2021 roku środków Funduszu Solidarnościowego na realizację zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2021.

Zadanie finansowane z państwowych funduszy celowych.

Gmina Nadarzyn otrzymała kwotę w wys. 40 800.00 złotych na realizację usług opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania, w tym na koszty obsługi.

Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów przez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie opieki wytchnieniowej. W tym czasie opiekun może odpocząć, pójść na wizytę do lekarza, załatwić sprawę w urzędzie itp.

Usługi opieki wytchnieniowej będą realizowane łącznie dla 5 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności w okresie maj - grudzień 2021 r. w ilości do 200 godzin dla członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Realizatorem Programu będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nadarzynie (22) 739 73 20 w.183, 184, 185, 187.

Program „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2021 finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Serdecznie zapraszamy do udziału

w I Wirtualnym (ale) XI Nadarzyńskim Biegu Rodzinnym
o Puchar Wójta Gminy Nadarzyn

w ramach
IX Nadarzyńskich Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia

Hasło: RELACJE I RELAKS

Badania naukowe potwierdzają, że udział w rywalizacji sportowej ma znaczący wpływ na pojawienie się endorfin w organizmie, czyli grupy hormonów wywołujących dobre samopoczucie. Ponadto przedłużony intensywny wysiłek powoduje wzmożone wydzielanie tego hormonu, objawiające się tzw. euforią biegacza. Bieg rodzinny to propozycja aktywnego spędzania czasu wspólnie z bliskimi. Możemy budować prawidłowe relacje, gdy czujemy się dobrze, dlatego zachęcamy Państwa do udziału w wydarzeniu.

CO NALEŻY ZROBIĆ?

  1. Na email: biegrodzinny@nadarzyn.pl wysłać zgłoszenie i pozostałe wymagane dokumenty w terminie od 26 maja 2021 r. do 2 czerwca 2021 r.
  2. W okresie od 3 czerwca do 20 czerwca 2021 r. należy pokonać dystans min. 5 kilometrów. Aktywność najlepiej wykonać oczywiście biegiem, ewentualnie marszobiegiem i udokumentować dowodem (print screen, zdjęciem) z dowolnej aplikacji mierzącej dystans i czas, w którym pokonaliście kilometry oraz kilkoma słowami podsumowania jaki to był czas.

Uwaga! Dopuszczamy możliwość pokonania kilometrów spacerem, rowerem, na rolkach itd. Ważne, żeby dobrze spędzić ze sobą czas.

BIEG WIRTUALNY jest w 100% prawdziwym biegiem lub inną aktywnością fizyczną. Określenie wirtualny daje Państwu możliwość wybrania terminu biegu (oczywiście w ww. ramach czasowych), ustalenia jego długość (choć wskazany został minimalny dystans), wyboru towarzystwa, w jakim pobiegniecie. Ponadto wirtualny bieg to bieg, który może odbyć się na dowolnym terenie Gminy Nadarzyn, a co najważniejsze każdy Uczestnik jest zwycięzcą.

PAKIET STARTOWY
W pakiecie startowym znajdziecie Państwo koszulkę i inne niespodzianki. Pakiet odbieramy osobiście w Placówce Wsparcia Dziennego GOPS Nadarzyn ul. Kościelna 3, 05-830 Nadarzyn w dniach: od 31 maja 2021 r. do 2 czerwca 2021 r. oraz 7 czerwca 2021 r. do 11 czerwca 2021 r. w godz. 9.00 - 17.00. Ilość pakietów ograniczona - 200 szt. Ponadto dla pierwszych 100 osób dodatkowa niespodzianka. Szczegółowe informacje na stronie: www.gops.nadarzyn.pl oraz pod nr tel. 22 739 73 11.

UDOKUMENTOWANIE UDZIAŁU W BIEGU

Prosimy o przesłanie zdjęcia z:

  • numerem startowym,
  • uśmiechem
  • i dokończonym zdaniem: Był to czas... (wedle własnego pomysłu, zapisanym na kartce drukowanymi literami lub w innym widocznym miejscu np. koszulka, piasek…) oraz print screenem z aplikacji, z której korzystaliście podczas aktywności fizycznej (tak, aby widoczna była trasa i czas pokonanych kilometrów) na adres: biegrodzinny@nadarzyn.pl najpóźniej do 24 czerwca 2021 r.

NAGRODY
Wśród uczestników biegu rozlosowane zostaną nagrody (10 bonów o wartości 200 zł do sklepu sportowego) na live czacie Wójta Gminy Nadarzyn w dniu 28 czerwca 2021 r.

Ponadto trzy najliczniejsze rodziny, które wzięły działał w biegu oraz najstarszy i najmłodszy uczestnik biegu zostaną uhonorowani pucharami, wręczonymi przez Wójta Gminy Nadarzyn. O terminie poinformujemy rodziny indywidualnie.

GALERIA
Ze zdjęć przesłanych przez Państwa zostanie utworzona wirtualna galeria dostępna od 1 lipca na stronie www.nadarzyn.pl

Zapraszamy do udziału!!!

Organizatorzy:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie,
Placówka Wsparcia Dziennego „Ognisko Tęcza”,
Urząd Gminy Nadarzyn,
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nadarzynie

  • Warsztaty on-line - Trudne sprawy naszych dzieci.

Zapraszamy na warsztaty on-line
Trudne sprawy naszych dzieci

Poniedziałek 17 maja 2021 r.
godz. 17.30 - 19.00

Informacje i zapisy:
22 739 73 11; ognisko@nadarzyn.pl

Szczegóły na plakacie.

  • Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych 2021.
  • Baner instytucji współpracujących w programie.

Gmina Nadarzyn w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2021 otrzymała dofinansowanie na realizację usług opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania.

Realizatorem Programu będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie ul. Mszczonowska 24.

Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów przez umożliwienie im uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie opieki wytchnieniowej. W tym czasie opiekun może odpocząć, pójść na wizytę do lekarza, załatwić sprawę w urzędzie itp.

Usługi opieki wytchnieniowej będą realizowane łącznie dla 5 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności w okresie kwiecień - grudzień 2021 r. w ilości do 200 godzin dla członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Wsparciem mogą zostać objęte osoby niekorzystające z innych form usług w miejscu zamieszkania.

W pierwszej kolejności z usług opieki wytchnieniowej będą mogły skorzystać osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które są całkowicie niesamodzielne.

Wnioski o objęcie opieką wytchnieniową można składać w siedzibie Ośrodka przy ul. Mszczonowska 24, Sekcja Pomocy Środowiskowej GOPS w godzinach pracy Ośrodka. Nabór będzie prowadzony od 1 kwietnia do 16 kwietnia 2021 r.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 22 739 73 20 w.183, 184, 185, 187.

Program „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2021 finansowany jest z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Krystyna Masłowska
Dyrektor GOPS w Nadarzynie

  • Ogólnopolski Dzień Trzeźwości, 29 marca 2021 r.

W pierwszy poniedziałek przed Świętami Wielkanocnymi obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Trzeźwości.

W tym dniu szczególnie zachęcamy Państwa do kontaktu telefonicznego z przedstawicielami Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Ośrodka Pomocy Społecznej, Policji, rzecznika Grupy AA Klemens oraz psychologa i pełnomocnika Wójta ds. uzależnień.

Poniedziałek 29 marca 2021 r.

Telefon: 508 686 471 lub 514 778 218
w godzinach 16.00 - 18.00.

Zapraszamy !

  • Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji.

MDDP spółka akcyjna Akademia Biznesu Sp. k. wspólnie z Krajową Izbą Gospodarczą realizuje na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych usługi kompleksowej rehabilitacji w ramach projektu pn.: „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” nr POWR.02.06.00-0000057/17.

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji, ułatwiającej osobom niepełnosprawnym podejmowanie aktywności społecznej, zawodowej oraz zatrudnienie/powrót na otwartym rynku pracy. Rehabilitacja kompleksowa prowadzona w ramach przyjętego modelu obejmuje szerokie wsparcie w powrocie do zdrowia, uzyskanie kompetencji społecznych i kwalifikacji zawodowych.

Projekt skierowany jest do:

  • osób, w przypadku których zdiagnozowano schorzenie lub które doznały urazu uniemożliwiającego powrót do pracy, bezpośrednio po zakończeniu leczenia /rehabilitacji szpitalnej;
  • osób, w przypadku których zdiagnozowano schorzenie lub które doznały urazu uniemożliwiającego powrót do pracy, u których leczenie/rehabilitacja szpitalna zostały zakończone i wróciły one do swojego środowiska zamieszkania;
  • osoby z niepełnosprawnością wrodzoną lub nabytą w okresie rozwojowym, które nigdy nie funkcjonowały na rynku pracy i przebywają w swoim środowisku zamieszkania, u których rodzaj niepełnosprawności rokuje możliwości aktywizacji zawodowej oraz osoby funkcjonujące w placówkach opiekuńczych, u których rodzaj niepełnosprawności rokuje możliwości aktywizacji zawodowej.

Jeśli z powodu wypadku lub pogorszenia stanu zdrowia nie możesz wykonywać dotychczasowej pracy, a chcesz być nadal aktywny zawodowo i żyć pełnią życia - zgłoś się do nas i weź udział w BEZPŁATNEJ rehabilitacji kompleksowej - zawodowej, psychospołecznej i medycznej. WEŹ UDZIAŁ W REHABILITACJI KOMPLEKSOWEJ!

Informacje o projekcie dostępne są również na stronach internetowych projektu: https://rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl oraz https://rehabilitacjawork.pl

Osoby do kontaktu odpowiedzialne za Projekt:
Anna Węgielska, +48 22 162 78 48, anna.wegielska@akademiamddp.pl
Edyta Świderska, +48 22 162 78 21, 885 808 488, edyta.swiderska@akademiamddp.pl
Rafał Zinkowski
Koordynator Projektu rafal.zinkowski@akademiamddp.pl | www.akademiamddp.pl

Źródło: https://rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl

Krystyna Masłowska
Dyrektor GOPS w Nadarzynie

  • Anonimowi alkoholicy. Miting AA.

Informacja przeznaczona dla osób g/Głuchych i słabosłyszących, poszukujących pomocy w zdrowieniu z uzależnienia od alkoholu.

Anonimowi Alkoholicy oferują spotkania online dla osób g/Głuchych tłumaczone na polski język migowy (PJM) oraz osób słabosłyszących z napisami w języku polskim - w każdą niedzielę o godzinie 19.00.

Więcej informacji o AA oraz datach innych spotkań można znaleźć na stronie:
http://www.glusi-aa.pl

Informacja o Wspólnocie oraz zaproszenie-film:
https://www.youtube.com/watch?v=3b8xVmWPaYs&feature=emb_logo&ab_channel=AnonimowiAlkoholicy

Krystyna Masłowska
Pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

GKRPA w Nadarzynie wejście od strony Ronda Armii Krajowej

Specjalista Stałe dni konsultacji Godzina Zapisy
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

czwartki

Uwaga zmiana: od marca 2021 r. Komisja pełni dyżury w czwartki.

16.15 - 18.00

Bezpośrednio w Punkcie Konsultacyjnym
w dniach i godzinach przyjęć
tel. 22 729 82 74
lub w GOPS Sekcja Wsparcia Rodziny "Ognisko Tęcza"
tel. 22 739 73 11
pon. - pt.: 9.00 - 17.00

Psycholog
środy
piątki
17.00 - 19.30 11.30 - 14.00

Bezpośrednio Punkcie Konsultacyjnym
w dniach i godzinach przyjęć
tel. 22 729 82 74

Psycholog dziecięcy

10.04.2021 r. (sobota)
godz. 9.00, 10.00, 11.00, 14.00
24.04.2021 r. (sobota)
godz. 9.00, 10.00, 11.00, 14.00

Godziny do ustalenia podczas zapisu.

W GOPS Sekcja Wsparcia Rodziny "Ognisko Tęcza"
tel. 22 739 73 11
pon. - pt.: 9.00 - 17.00

Psychoterapeuta / specjalista
ds. przeciwdziałania przemocy
w rodzinie / mediator

piątki 16.00 - 19.30

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej
tel. 22 739 73 20
pon.: 9.00 - 17.00
wt. - czw.: 8.00 - 16.00
pt.: 8.00 - 15.00

Prawnik

wtorki

Od 16.15
Po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym.

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej
tel. 22 739 73 20 w. 180, 181
pon.: 9.00 - 17.00
wt. - czw.: 8.00 - 16.00
pt.: 8.00 - 15.00

Porady udzielane są bezpłatnie. Zapraszamy!

Krystyna Masłowska - pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

Gmina Nadarzyn w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2021 otrzymała dofinansowanie na realizację usług opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania.

Realizatorem Programu będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie ul. Mszczonowska 24.

Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów przez umożliwienie im uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie opieki wytchnieniowej. W tym czasie opiekun może odpocząć, pójść na wizytę do lekarza, załatwić sprawę w urzędzie itp.

Usługi opieki wytchnieniowej będą realizowane łącznie dla 5 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności w okresie kwiecień - grudzień 2021 r. w ilości do 200 godzin dla członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Wsparciem mogą zostać objęte osoby niekorzystające z innych form usług w miejscu zamieszkania.

W pierwszej kolejności z usług opieki wytchnieniowej będą mogły skorzystać osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które są całkowicie niesamodzielne.

Wnioski o objęcie opieką wytchnieniową można składać w siedzibie Ośrodka przy ul. Mszczonowska 24, Sekcja Pomocy Środowiskowej GOPS w godzinach pracy Ośrodka. Nabór będzie prowadzony od 17 marca do 30 marca 2021 r.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 22 739 73 20 w. 183, 184, 185, 187.

Program „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2021 finansowany jest z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Krystyna Masłowska
Dyrektor GOPS w Nadarzynie

  • Baner instytucji współpracujących w programie.

Bezpłatne konsultacje psychologiczne
Punkt informacyjno - konsultacyjny w Zespole Ośrodków Wsparcia w Piastowie

W związku z realizacją zadań Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2018 - 2023, w Zespole Ośrodków Wsparcia w dniu 27.02.2021 roku (sobota) zostanie zorganizowany Punkt Informacyjno - Konsultacyjny.

Punkt Informacyjno-Konsultacyjny będzie działał w godzinach 9.00 - 14.00. W czasie punktu osoby z terenu Powiatu Pruszkowskiego będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych.

Zapisy pod numerem telefonu: 22 753 45 56.

Serdecznie zapraszamy!
Zespół Ośrodków Wsparcia w Piastowie

  • Zespół Ośrodków Wsparcia, Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
  • Trening Umiejętności Rodzicielskich

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - Sekcja Wsparcia Rodziny zaprasza osoby chętne do udziału w zajęciach: TRENING UMIEJĘTNOŚCI RODZICIELSKICH.

Trening Umiejętności Rodzicielskich kierujemy do rodziców, którzy pragną nie tylko mocniej cieszyć się z bycia rodzicem, ale również zmieniać się i rozwijać oraz współpracować ze swoimi dziećmi.

Uczestnictwo w programie wesprze rodzica w:

  • komunikacji z dzieckiem,
  • rozpoznawaniu uczuć,
  • budowaniu relacji w rodzinie,
  • oraz wyznaczaniu granic.

Ponadto podczas Treningu Umiejętności Rodzicielskich rodzice będą mogli zdobyć nowe umiejętności z rękodzieła, które w przyszłości mogą być alternatywą dla wspólnie spędzonego czasu.

Szczegóły na plakacie.

  • Otrzymuj świadczenia z ZUS na konto i bądź bezpieczny.

Bezpłatny rachunek w każdym banku

Jeśli nie masz konta w żadnym banku, możesz założyć bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy (PRP). Zrobisz to w banku, w oddziałach banków zagranicznych, instytucjach kredytowych i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, które prowadzą rachunki płatnicze dla konsumentów.

Podstawowy rachunek płatniczy jest bezpłatny

Oznacza to, że za darmo możesz:

  • otworzyć i prowadzić konto w banku,
  • otrzymać kartę płatniczą (za jej obsługę również nie płacisz),
  • wypłacać pieniądze w bankomatach i wpłacać je do wpłatomatów banku (nielimitowana liczba transakcji w bankomatach Twojego banku w Polsce),
  • 5 razy w miesiącu zlecić transakcje płatnicze (zlecenia stałe, przelewy, polecenia zapłaty),
  • 5 razy w miesiącu wypłacić gotówkę z bankomatów innych banków.

Co daje Ci podstawowy rachunek płatniczy

Jeśli masz Podstawowy Rachunek Płatniczy, możesz:

  • otrzymywać przelewy oraz wpłacać pieniądze na swój rachunek,
  • wypłacać gotówkę w banku lub w bankomacie (w Polsce i za granicą),
  • płacić kartą,
  • wypłacać gotówkę przy użyciu terminala płatniczego podczas robienia zakupów i płacenia za nie kartą płatniczą,
  • realizować zlecenia płatnicze.

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz.U. 2020 poz. 794, art. 59ia).
  • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/92/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.
  • Ulotka programu Rodzina 500+

Nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 500+

Komu przysługuje świadczenie?
Świadczenie przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Nie ma znaczenia sytuacja finansowa rodziny. Aby otrzymać wsparcie trzeba złożyć wniosek.

Wniosek online
Wniosek złóż w gminie, w której mieszkasz. Od 1 lutego możesz to zrobić w prosty sposób przez internet.

Dostępne są 3 kanały:
- strona empatia.mrips.gov.pl
- bankowość elektroniczna
- platforma ZUS

Wniosek w urzędzie
Od 1 kwietnia wniosek możesz złożyć także osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Kiedy otrzymam świadczenie?
Aby otrzymać swiadczenie na nowy okres świadczeniowy - tj. od 1 czerwca 2021, złóż wniosek w lutym, marcu, kwietniu, maju lub czerwcu. Jeśli wniosek złożysz po tym terminie, to świadczenie przysługiwać będzie od miesiąca, w którym złożyłeś wniosek. Uwaga: złożenie wniosku do końca kwietnia to gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia wychowawczego.

Jak otrzymam pieniądze?
Świadczenie otrzymasz w sposób dogodny dla siebie, czyli przelewem na konto lub gotówką.

Pliki do pobrania:

"Promowanie zdrowia psychicznego wśród mieszkańców Mazowsza"

Szanowni Państwo,

dzięki uprzejmości MSCZ im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie przekazujemy Państwu informację nt. programu edukacyjnego dotyczącego promocji zdrowia psychicznego.

Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie w wyniku konkursu ofert ogłoszonego przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, na realizatorów zadań publicznych Województwa Mazowieckiego z zakresu zdrowia publicznego, p.n.: "Promowanie zdrowia psychicznego wśród mieszkańców Mazowsza" zostało wyłonione jako realizator powyższego zadania.

W ramach zawartej umowy dotacji nr W/UMWM/ZD/3902/2020 z dn.12 października 2020 r. zostały zrealizowane filmy edukacyjno-informacyjne, dotyczące zdrowia psychicznego (schizofrenia, zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe, stres, nadużywanie alkoholu), które są dostępne poprzez poniższy link:

Zaburzenia lękowe - https://www.youtube.com/watch?v=sI29QVzr0BU
Schizofrenia - https://www.youtube.com/watch?v=RO8l-PFjNvg
Problemy związane z nadużywaniem alkoholu - https://www.youtube.com/watch?v=t6EEFyEOxyw
Kryzys - https://www.youtube.com/watch?v=Vwhy1U0k-qU
Depresja - https://www.youtube.com/watch?v=7v1e4tALdjw

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie otrzymał również materiały w formie papierowej, które zostaną udostępnione dla mieszkańców w holu Urzędu Gminy.

Zachęcamy do zapoznania się Programem "Promowanie zdrowia psychicznego wśród mieszkańców Mazowsza".

Krystyna Masłowska
Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Nadarzynie

  • Szczepienia przeciwko COVID-19.

Zapisy na szczepienia:
- poprzez specjalną infolinię Narodowego Programu Szczepień tel. 989
- przez Internetowe Konto Pacjenta: pacjent.gov.pl
- bezpośrednio w przychodni; tel. 22 739 48 40
- sprawy dotyczące transportu dla osób uprawnionych tel. 22 739 48 40 wew. *

Szczegóły po kliknięciu na plakacie.

Informacje kontaktowe

  • Urząd Gminy Nadarzyn
  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
  • Stop Przemocy
  • Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
  • Europejski Fundusz Społeczny
  • Mazowiecka Ekonomia Społeczna
  • SPG ZOZ w Nadarzynie
  • senior.gov.pl
  • Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania
  • Zakład Usług Społecznych
  • Narodowy Fundusz Zdrowia
[obiekt mapy] Lokalizacja na mapie: Urząd Miasta Nadarzyn