-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu Strona BIP
Ikona BIP-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
Menu
Menu
Kontakt
GMINNY OŚRODEK POMOCY
SPOŁECZNEJ W NADARZYNIE
ul. Mszczonowska 24
05-830 Nadarzyn
tel. +48 22 739 97 07
fax +48 22 739 73 20
e-mail: gops@nadarzyn.pl
ePUAP: /gops_nadarzyn/skrytka
Aktualności - rok 2024
Używki wśród młodzieży. Alkohol i narkotyki w czasie wakacji
Lato, słońce, woda, a przede wszystkim poczucie większej niż zwykle swobody i beztroski, takie wrażenia towarzyszą uczniom podczas wakacji. Każdy marzy, by podczas wypoczynku przeżyć niesamowitą przygodę. Niestety, bywa też tak, że wypoczynek przeradza się w koszmar, a czasem nawet w tragedię...
Używki wśród młodzieży były, są i będą obecne. Trudno jest je całkowicie wyeliminować, jednak świadomość rodziców i nastolatków co do przyczyn sięgania po używki, jak również ich skutków, może stanowić czynnik ochronny. Warto o tym pamiętać szczególnie w wakacje, kiedy młodzież ma więcej czasu wolnego, więcej swobody i mniej kontroli ze strony osób dorosłych (np. nauczycieli). Stosunkowo łatwa dostępność różnorodnych substancji psychoaktywnych sprzyja ich stosowaniu, czy to jednorazowo, czy regularnie.
Bardzo często przyczyną sięgania po alkohol, papierosy czy narkotyki, jest przeżywanie przez młodzież osobistych problemów m. in. niska samoocena, doświadczanie przemocy, zaburzone relacje rodzinne czy rówieśnicze, brak akceptacji ze strony innych. Duże znaczenie ma także presja grupy rówieśniczej, bowiem przyjmowanie danej substancji niejednokrotnie jest przepustką, dającą możliwość uczestniczenia w danej grupie, zapewnienie dobrej zabawy. A przecież dla nastolatków to właśnie rówieśnicy liczą się najbardziej. Często pojawia się także myślenie, że pozwoli im to uwolnić się od stresu, zapomnieć o własnych problemach. Warto również podkreślić, że czasami młodzież sięga po alkohol/narkotyki z powodu nudy. Dlatego szczególnie w okresie wakacji, gdy czasu wolnego jest dużo więcej, warto zadbać o jego dobrą organizację – z pewnością wsparcie, pomysłowość, jak również pewna kontrola rodziców są tutaj wskazane
ALKOHOL WŚRÓD MŁODZIEŻY
Bardzo często uzależnienie od alkoholu spowodowane jest zbyt wczesnym sięganiem po niego. Picie alkoholu przed okresem dojrzewania i w jego trakcie może znacznie wpłynąć na rozwój zarówno psychiczny, jak i fizyczny, utrudniać uczenie się, zapamiętywanie, a także zaburzać prawidłowe relacje interpersonalne. Statystyki mówią same za siebie, jak poważny jest to problem.
NARKOTYKI WŚRÓD NASTOLATKÓW
Narkotyki są dużym zagrożeniem dla młodzieży. Każdy narkotyk oddziałuje inaczej na organizm różnych osób, jego przyjmowanie może wywoływać diametralnie różne efekty, nawet przy takiej samej dawce przyjętej substancji (od euforii, po paniczny lęk czy nawet próby samobójcze). Niestety, Polska jest jednym z głównych producentów amfetaminy w Europie, od kilku lat produkowana jest tu również metaamfetamina.
TROCHĘ STATYSTYKI….
W opracowaniu wykorzystano międzynarodowe dane zgromadzone w ramach projektu badawczego ESPAD (European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs). Obserwacje te prowadzone są od 1995 r. i obejmują dwie grupy młodzieży: w wieku 15–16 lat oraz 17–18 lat. Wyniki pokazują, że próby picia alkoholu ma za sobą w obu grupach wiekowych 80 proc. młodszych i 92,8 proc. uczniów starszych – stwierdzają autorzy raportu. Zaznaczają, że jest to wysoki odsetek, jednak maleje od 15 lat – tak przynajmniej było do czasu pandemii (do 2019 r.). W przypadku grupy młodszej odnotowano spadek prób picia o 12,5 pkt proc. (80 proc. w 2019 r. vs 92,5 proc. w 2003 r.), a w starszej – o 4 pkt proc, (92,8 proc. vs 96,7 proc.).
Niepokojące jest natomiast, że w Polsce podobnie jak w całej Europie, po alkohol coraz częściej sięgają dziewczęta, które piją go równie często, a czasami nawet częściej niż chłopcy. W naszym kraju kiedykolwiek piło alkohol 80 proc. niepełnoletnich chłopców i 82 proc. dziewcząt przed ukończeniem 18 lat. W Europie pod tym względem na pierwszym miejscu są Czechy, gdzie kiedykolwiek piło alkohol 94 proc. niepełnoletnich chłopców i 96 proc. niepełnoletnich dziewcząt. Średnia w badaniach ESPAD to odpowiednio 79 proc. i 78 proc.
DLATEGO BARDZO WAŻNE SĄ RELACJE Z RODZICAMI/NAUCZYCIELAMI/WYCHOWAWCAMI STANOWIĄ ONI DODATKOWY CZYNNIK OCHRONNY.
Całość artykułów znajdą Państwo w linkach poniżej.
GKRPA / „Ognisko Tęcza” SWR GOPS Martyna Szwed
Używki wakacje - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łomży - Portal Gov.pl (www.gov.pl)